Konkurs literacki Dolnośląska Akademia Wspomnień dla seniorów i grup międzypokoleniowych

Fundacja Symbioza zaprasza seniorów, dzieci i młodzież oraz zespoły międzypokoleniowe do uczestnictwa w konkursie „Dolnośląska Akademia Wspomnień”,  którego celem jest zachowanie i utrwalenie wspomnień seniorów i przechowanie ich dla kolejnych pokoleń. Wspomnień pełnych ludzi, miejsc, emocji, zdarzeń z codziennego życia i krajobrazów – wszystkiego, co składa się na niezwykle barwny w swojej mozaice różnorodności obraz Dolnego Śląska, jego historii tworzonej każdego dnia przez wszystkie pokolenia mieszkańców.  Pierwsze miłości, kolejki za mięsem, kawą, pieluchami, wspomnienia własne jak i rodziców,  dziadków przybyłych na Dolny Śląsk po II wojnie światowej oraz wszystkich tych, którzy na nim, mimo niepewności i trudnych relacji narodowościowych, pozostali i zaczęli tutaj życie od nowa. Od spolszczenia nazwiska czy przyjęcia polskiego obywatelstwo. Czekamy na wszystkie ważne dla seniorów historie, które warto wspomnieć i zachować pamięć o nich przelewając je na papier w dowolnej formie pisemnej (proza, poezja).

Przywołajmy je, opiszmy – zachęca Sylwia Osojca-Kozłowska, prezes fundacji Symbioza. - Sprawmy, by te historie przetrwały i znowu zaczęły żyć. Na ile będą niesamowite i ważne - to już zależy od seniorów, od tego czy zechcą podzielić się swoimi wspomnieniami, niekiedy bardzo intymnymi czy nawet bolesnymi (nie w każdej historii jest przecież happyend), przeleć je na papier w dowolnej formie, bądź podzielić się nimi ze swoimi dziećmi, wnukami czy znajomymi, którzy je spiszą i zgłoszą do konkursu.

Konkurs adresowany jest do trzech grup uczestników, do:

• 1)    seniorów piszących indywidualnie lub zespołowo (np. jako grupa, klub, uniwersytet) odnoszących się do swoich wspomnień,
  • 2)    dzieci i młodzieży spisujących wspomnienia seniorów,
  • 3)    zespołów międzypokoleniowych (złożonych przynajmniej z 2 osób: 1 seniora i osoby niebędącej w wieku senioralnym) prezentujących wspólne dokonania twórcze oparte o wspomnienia seniora lub dialog pokoleń

Prace na konkurs można nadsyłać w terminie od 29.10.2021 do 16.12.2021 na podany w regulaminie adres email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Regulamin konkursu do pobrania

Karta zgłoszeniowa do pobrania